Back to top

Frith Manor School

Staffing Structure

Staff Gallery

Head Teacher

 Ms Wendy Wayland

Deputy Headteacher

 Mrs Rebekah Ellis

SENDCo

 Miss Keri Ellis

EYFS Phase Leader

 Mrs Jane Hill

KS1 Phase Leader

 Mrs Mersedeh Faryabi

LKS2 Phase Leader

 Miss Sara Pareathamby

UKS2 Phase Leader

 Mr Alex Athanasi

Finance Officer 

 Mrs Julia Shealer

Office Manager/Admissions

 Mrs Lynne Locke

Admin/Welfare

 Ms Zoe Frankel

 Mrs Carol Williams

 Mrs Adila Boussadi

Caretaker 

 Mr Andre Noury

Assistant Caretaker 

 Mr Tom Blazeby

Little Acorns Nursery

Room Leader: Rebecca Mepham

Early Years Practitioner: Mrs Lubica Birkova

Early Years Practitioner:  Mrs Lynda Koufi

Early Years Practitioner: Ergisa Muzhaqi

Teaching Assistant: Mrs Cathy Payne

Nursery

Teacher: Mrs Kirsty Roberts

                Mrs Emma Jacobs

Early Years Practitioner: Mrs Bhawna Makani

Early Years Practitioner: Mrs Pinar Fernandes

Early Years Practitioner: Mrs Susan Tibbs

Reception Ruby

Teacher: Mrs Jane Hill

                Mr Yusuf Goolam-Hossen

Early Years Practitioner: Ms  Sarah Fincham

Reception Poppy

Teacher: Ms Olympia Matheou

Early Years Practitioners: Mrs Sue Fox/Mrs Mary King

Year 1 Amber

 

 

 Teacher: Mrs Melanie Yankelowitz

Year 1 Cinnamon

 Teachers: Mrs Emma Cooper

                   Ms Angela Winters

Year 2 Sunshine

 Teacher: Mrs Mersedeh Faryabi

Year 2 Honey

 Teachers: Ms Mel White 

Year 3 Mint

 Teacher: Ms Marjory Hilton

                 Ms Naomi Winters 

Year 3 Olive

 Teacher: Miss Almas Shipway

Year 4 Cyan

Teachers: Ms Pareathamby

Year 4 Lagoon

Teachers: Mrs Sonal Shah 

Year 5 Sapphire

 Teacher: Mr Adam Wilsmore

 Year 5 Lapis

 Teachers: Mrs Helen Munnukka

                    Mrs Jackie Shaw

 Year 6 Amethyst

 Teacher: Mr Alex Athanasi

 Year 6 Fuchsia

 Teacher: Mrs Diana Engelhardt

 Year 6 Magenta 

 Teacher: Mrs Lauren Smith

                 Ms Ameeta Majevadia

 Teaching Assistants

 Miss Jemima Borges (Year 1)

 Mrs Maria Humayun (Year 2)

 Inclusion Assistants

 Mrs Satoko Clackett

 Miss Pam Cloney 

 Mrs Andrea Edey

 Miss Hatice Keser

 Ms Jo Hayward

 Ms Cara Johnson

 Mrs Yasmeen Mushtaq

 Mrs Sevgi Ongur

 Mrs Shobna Shah

 HLTAs 

 Mr Ali Hijazi

 Mr Hany Attalla 

 Digital Media Specialist 

 Mr Ali Al-Khalili

 Maternity Leave

 Mrs Gemma Divani

 Librarian

 Ms Bernadette Edwards

 Mealtime Supervisors 

 Ms Cara Johnson
 Mrs Fazila Raza
 Miss Rachel Campbell
 Mrs Andela Sylaj
 Miss Asha Makame
 Mrs Moozayyena Laulloo
 Miss Asma Chentouf
 Mrs Jane Shepherd
 Mrs Etsuko Hirata
 Mrs Kamini Depala
 Mrs Laurel Roberts
 Miss Pam Cloney
 Miss Heaven Gogarty
 Mrs Zoulikha Boufenniche
 Miss Kokilaben Depala

 

 Curriculum Subject Leaders

 English

 Rebekah Ellis                     

 Maths

 Marjory Hilton

 Science

 Mersedeh Faryabi

 Computing

 Mel White

 Art

 Emma Jacobs

 Design and Technology              

 Naomi Winters

 History

 Sara Pareathamby

 Geography

 Diana Engelhardt

 PSHE

 Alex Athanasi

 French

 Jackie Shaw

 PE

 Adam Wilsmore

 Music

 Ruth Cohen